Domovy pro osoby se zdravotním postižením

Objekty, ve kterých je služba poskytována:

  • Brtníky č. p. 118
  • Brtníky č. p. 119
  • Brtníky č. p. 122
  • Brtníky č. p. 278

Uživatelé jsou ubytováni ve čtyřech z celkem pěti objektů Domova. Pátým objektem je kuchyň s jídelnou pro zaměstnance, která slouží zároveň jako společenská místnost pro pořádání různých akcí pro uživatele (zábavy, společenské hry, kulturní vystoupení aj.).

V rámci transformace a humanizace sociální služby se nám podařilo docílit toho, že většina klientů je ubytována v jednolůžkových či dvoulůžkových pokojích. K ubytování slouží však stále ještě i tři čtyřlůžkové pokoje v budově č. p. 119 pro imobilní klienty, ale i zde by mělo dojít k snížení kapacity tak, aby zde byli uživatelé v maximálně dvoulůžkových pokojích.

V objektu č. p. 119 jsou terapeutické, řemeslné a výtvarné dílny. V suterénu objektu se nachází místnosti určené pro rehabilitační cvičení, včetně terapeutického bazénu. V podkroví této budovy se nachází administrativní prostory.

Klienti si mohou vybavit své domácnosti dle svého přání, přizpůsobit svým představám (výzdoba, elektronika, rozložení nábytku aj.), základní vybavení pokojů zajišťuje poskytovatel služby.

Ošetřovatelská a zdravotní péče všech klientů je zajištěna zaměstnanci poskytovatele 24 hodin denně.

V rámci transformace a humanizace služby Domova Brtníky, p. o. dochází k 1. 1. 2018 k postupnému snižování kapacity služby DOZP ve prospěch rozšíření kapacity sociální služby Chráněné bydlení.

V současné době od února 2020 probíhá celková rekonstrukce objektu č. p. 122 za účelem vzniku bezbariérového prostředí čtyř domácností o kapacitě 18 lůžek.

Objekt č. p. 118

Objekt č. p. 118 prošel celkovou rekonstrukcí za účelem vzniku tří na sobě nezávislých bezbariérových domácností s výtahem o celkové kapacitě 16 lůžek. Ubytování pro uživatele je zajištěno v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích a to:

I. NP pro 5 uživatelů (2 dvoulůžkové pokoje a 1 jednolůžkový pokoj)

II. NP pro 6 uživatelů (2 dvoulůžkové a 2 jednolůžkové pokoje)

III. NP pro 5 uživatelů (2 dvoulůžkové pokoje a 1 jednolůžkový pokoj)

V každém podlaží je k dispozici obývací pokoj s kuchyňským koutem, který je vybaven kuchyňskou linkou se spotřebiči, upravenou k užívání i pro tělesně hendikepované uživatele. Každé podlaží má koupelnu a 2 toalety. V I. a II. NP je bezbariérová koupelna s bezbariérovou vanou i sprchovým koutem. Součástí tohoto objektu je i posezení pod pergolou v přímém sousedství budovy s vchodem ze spojovací chodby mezi objektem č. p. 118 a č. p. 119. Uživatelé mají k dispozici velkou zahradu se zastřešeným posezením.

Objekt č. p. 119 (Vila)

Jedná se o třípodlažní budovu s využitým PP objektu na prádelnu Domova, místnost pro údržbu, zázemí elektrické kotelny, rehabilitaci, relaxační bazén a další hospodářské místnosti. Tato budova je bezbariérová, jsou zde 2 výtahy.

V I. NP jsou dvě terapeutické dílny, společenská místnost pro uživatele, kde je k dispozici PC vybavení s internetem a interaktivní tabulí. V případě potřeby je tato společenská místnost využívána i jako místnost pro školení, supervize, porady apod. Vedle dílen se nachází zázemí pro zdravotní úsek (vedoucí zdravotního úseku, vedoucí směny a zdravotní sestry).

Ve II. NP je kapacita 12 lůžek IV. domácnosti s těžkým mentálním postižením, často s kombinovaným postižením. Zde jsou 3 čtyřlůžkové pokoje, společenská místnost, hygienické zázemí včetně zařízení a pomůcek, které slouží k šetrné manipulaci s imobilními uživateli, např. v rámci hygieny. Je zde místnost určená pracovníkům, kteří vykonávají službu v této domácnosti.

Ve III. NP je zázemí administrativních pracovníků včetně sociálního zázemí.

V prostorách propojení budovy č. p. 119 a č. p. 118 v přízemí se nachází kuchyň a jídelna, která často slouží i jako místo konání nejrůznějších kulturních akcí Domova.

Objekt č. p. 122 (Celnice), od ledna 2020 objekt Salmov č. p. 49, Mikulášovice

Ubytovací kapacita tohoto objektu je dočasně přesunuta do objektu Salmov č. p. 49, Mikulášovice. Tento objekt není v majetku Domova. Kapacita 17 lůžek je zajištěna ve třech nadzemních podlažích.

V I. NP je kapacita 8 lůžek ve dvou třílůžkových a v jednom dvoulůžkovém pokoji.

Ve II. NP je kapacita 6 lůžek ve třech dvoulůžkových pokojích.

Ve III. NP je kapacita 3 lůžka ve třech jednolůžkových pokojích.

Každý pokoj má svoje sociální zařízení (sprcha, toaleta). Každé patro má svoji společenskou místnost a jídelnu. Budova má bezbariérový přístup do II. NP. Uživatelé mají k dispozici velkou zahradu, zastřešený velký altán v zahradě.

Objekt č. p. 278 (Domeček)

Kapacita tohoto objektu, Domeček, je 7 lůžek, a to 5 lůžek v jednolůžkových pokojích a 2 lůžka ve dvoulůžkovém pokoji. Jedná se o třípodlažní objekt. V přízemí se nachází společenská místnost, zázemí pro personál, koupelna a kuchyňka, kde si uživatelé připravují snídaně a další jednoduchá jídla.

Ve II. a III. NP jsou pokoje uživatelů, na každém podlaží je malé sociální zařízení, včetně sprchového koutu. Objekt není bezbariérový, ale v přízemí je nainstalována schodišťová sedačka (schodolez), která zpřístupňuje bez problémů I. NP. K objektu náleží zahrada, kde je altán, kde uživatelé tráví v sezóně svůj volný čas.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací